Söyleşiler

Söyleşi
16SUBCum
18:00- 20:00

Aslı Özbay

Aslı Özbay Duyuru Medya

Bodrum Mimarlık Kitaplığı

16 Şubat 2018 Cuma günü saat 18:00’da Bodrum Mimarlık Kitaplığı’nda, Türkiye’nin “En iyi Kültürel Miras Oteli” seçilen ve Dünyanın en güzel otuz oteli arasında yer alan Kapadokya Argos Oteli’nin mimari serüveni, restorasyon sürecinin sorumluluğunu üstlenen mimar Aslı Özbay’ın “Kapadokya’da İçinden Köy Geçen Otel” sunumuyla tartışılacaktır.

Uçhisar Güvercinlik Vadisi’nde tarihi dokunun on yılı aşan koruma ve restorasyon sürecinde hayata geçirilen Argos Oteli, ‘tarihi dokuya özgü koruma prensiplerinin turizm taleplerine yenik düşmeksizin uygulandığı bir restorasyon projesi’ olarak, Türkiye’nin güncel mimarlık ortamında koruma –gelişme dengesinde gözetilmesi beklenen özgün mimari arayışlar için örnek olmaktadır.

Ülkemizde çağdaş mimarlığın belgelenmesi ile toplumsal platformlarda mimarlığın bir kaynak olarak tanınmasında Aslı Özbay’ın katkısı, Türkiye’de mimarlığın toplumla iletişimini çeşitlendirmiş ve yaygınlaştırmıştır.

Aslı Özbay, restorasyon ve koruma alanında proje geliştiriciliğinin yanında, yayın yönetmenliği, meslek örgütü ve Oda yöneticiliği, sivil toplum uluslararası projeler koordinasyonu yapmış; mimarlık buluşmaları ve çok sayıda sempozyumların organizasyonunu üstlenmiştir

Aslı Özbay’ın gerçekleştirmiş olduğu sunuma buradan ulaşabilirsiniz.