Söyleşiler

Söyleşi
29MAYSal
18:00- 20:00

Babar Mümtaz

Babar Mümtaz - Duyuru Genel

Bodrum Mimarlık Kitaplığı

29 Mayıs 2018 Salı günü saat 18:00’da Bodrum Mimarlık Kitaplığı’nda, mimar-plancı Babar Mumtaz tarafından “Becoming Kalkan-Kalkan Olmak” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirilecektir.

Mimarlık eğitimini Türkiye’de ODTÜ-Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile Londra’da AA-Architectural Association’da tamamlamasının ardından konut finansmanı ve kentsel gelişim alanlarında uzmanlaşan Babar Mumtaz, özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan toplumların yaşam koşullarını iyileştirmeye yönelik projelerde elli yıla ulaşan uluslararası deneyime sahiptir. 1974 yılında UCL-University College London’da DPU-Development Planning Unit’e katılan Mumtaz, bu birimde 2005 yılına kadar görev almış ve yöneticiliğini de üstlenmiştir. Gelişmekte olan ülkelerin şehirlerinde konut ve kentsel gelişim programları ve politikaları alanında etkinlik gösteren Urbanovation kuruluşunu yönetmektedir.

Babar Mumtaz, Asya ve Afrika kıtası ülkeleri ile Orta Doğu ve Arap ülkelerine yayılan geniş bir coğrafyada uluslararası ve yerel projeler ile kalkınma programlarında etkinlik göstermektedir. Uganda, Somali, Zaire, Pakistan, Hindistan, Sri Lanka, Bangladeş, Maldivler, Endonezya, Afganistan, Mongolya, Kırgızistan, Irak, Jordan, Lübnan, Mısır, Yemen, Kuveyt, Sudan ve Gana’da toplumsal gelişim projelerinde rol almıştır. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Dünya Sağlık Örgütü, Asya Kalkınma Bankası ve Dünya Bankası projelerinde konut politikaları ve finansmanı, katılımcı planlama, düşük gelirliler için ucuz konut programları alanlarında danışmanlık yapmış olan Mumtaz, 1985 yılında Türkiye’de Çukurova Kalkınma Projesi’nde çalışmıştır.

Aga Khan Ödülleri 2002-2005 döneminde Yönetim Kurulu’nda da yer alan Babar Mumtaz’ın yaşadığı ve gelişimine tanık olduğu Kalkan hakkında

Bodrum Mimarlık Kitaplığı
Babar Mümtaz
“Becoming Kalkan-Kalkan Olmak”

başlıklı söyleşi tüm katılımlara açıktır.

Babar Mümtaz’ın gerçekleştirmiş olduğu sunuma buradan ulaşabilirsiniz.