Söyleşiler

Söyleşi
02MARCum
18:00- 20:00

Han Tümertekin

Han Tümertekin - Duyuru Genel

Bodrum Mimarlık Kitaplığı

02 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’da Bodrum Mimarlık Kitaplığı’nda, mimar Han Tümertekin tarafından “Basitin Karmaşıklığı” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirilecektir.

Han Tümertekin, Türkiye’de yapı yapma eylemini ve sürecini mimari tasarımla tarif edip örgütleme konusunda tasarım aklının farklı olanaklarını sorgulayıp öne çıkaran tutumuyla Türkiye’nin çağdaş mimarlığına özgün bir perspektif tutmaktadır.

Proje sürecini sürekli yeniden kavramsallaştırmak ve tasarım eyleminin soru-cevap ile sorun-çözüm ikilikleri arasındaki yaratıcı etkileşimini açığa çıkarmak üzerinden geliştirdiği mimari düşüncesi, mimarlığın yapılma biçimleri için Türkiye’de farklı olanakların her zaman olabileceğini kanıtlamaktadır.

Han Tümertekin’in sadece Türkiye’de değil, Dünya genelinde olağanüstü hızla deneyimlenen yoğun yapılaşmalar için ortaya koyduğu ölçek ve ölçeklendirme tartışması, onu hem bir eğitmen hem de bir fikir insanı olarak farklı düzlemlerde üretimlere sevk etmektedir. İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans programının kurucu ve yürütücüleri arasında yer alan Tümertekin, Harv Harvard Graduate School of Design, Ecole Spéciale d’Architecture-Paris ve Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne’da konuk öğretim üyeliği sorumlulukları üstlenmiştir.

B2 Evi’ ile 2004 Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazanan Han Tümertekin’in

Bodrum Mimarlık Kitaplığı
Han Tümertekin
“Basitin Karmaşıklığı”

konulu söyleşisi tüm katılımcılara açıktır.

Han Tümertekin’in gerçekleştirmiş olduğu sunuma buradan ulaşabilirsiniz.