Söyleşiler

Söyleşi
02HAZCts
18:00- 20:00

Tamer Gök

Tamer Gök - Duyuru Genel

Bodrum Mimarlık Kitaplığı

02 Haziran 2018 Cumartesi günü saat 18.00’da Bodrum Mimarlık Kitaplığı’nda, Prof. Dr. Tamer Gök tarafından “Tapınaklar ve Şehirler” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirilecektir.

Tamer Gök, Türkiye’de mimarlık fakültelerinin sayısının adeta “patladığı” ama niteliklerinin sorgulandığı bir zamanda Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni Çukurova ve Akdeniz kültür dünyasına kök salacak verimli bir düşünsel iklimi oluşturarak kurmuştur. Diğer üniversitelerin akademik kadrolarını devşiren ya da cazip olanaklarla kendine çeken, kısacası “hazıra konmayı” tercih eden anlayışın tersine, genç bir akademik kadronun yetişip olgunlaşmasına olanak veren koşulları hazırlayıp ve bunları sabırla uygulayarak kurulmasını sağlamıştır. Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin bugün idari sorumluluğunu da almış olan üyeleri, Tamer Gök’ün girişimiyle başta Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ortamı içinde yetişirken aynı zamanda araştırma görevlisi olarak da hizmet vererek “eğitimci” kimliklerini de oluşturmuşlardır. 2000’li yılların başından itibaren ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun olanların öğrencilik yıllarına ait anılarında bu kadronun her zaman özel bir yeri olacaktır.

‘1945 yılında Mersin’de doğan Tamer Gök, lise hayatını İstanbul Robert Koleji’nde, lisans ve yüksek lisansını Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde, doktora eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Gök, 1971-1984 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmış olup, 1986-1998 yılları arasında Çukurova Üniversitesi’nde, 1998 yılından itibaren de Mersin Üniversitesi’nde’ emekli olduğu 2012 yılına kadar hizmet vermiştir. Dostları, meslektaşları ve öğrencilerinin katkılarıyla hazırlanan Mersin’den Mimarlık Planlama Tasarım Yazıları: Tamer Gök’e Armağan kitabı Mersin Üniversitesi tarafından 2013 yılında yayınlanmıştır.

Mersin’e, Çukurova’ya, Akdeniz’e olan bağlarını akademik üretimi ve etkinliğine aktarmasının beraberinde ziraat ve çiftlik yaşamına da taşıyarak aktif bir tarım kültürünü çevresine aşılayan Tamer Gök’ün konuşmacı olduğu

Bodrum Mimarlık Kitaplığı
Prof. Dr. Tamer Gök
“Tapınaklar ve Şehirler”

başlıklı söyleşi tüm katılımlara açıktır.

Tamer Gök’ün gerçekleştirmiş olduğu sunuma buradan ulaşabilirsiniz.